“GEORGE ENESCU” FESTIVAL 2015 – Festival – Events in Bucharest

Vnhe0q0knwk6zs1mfgdh

Festival “GEORGE ENESCU” FESTIVAL 2015

Sunday, August 30th – 19:30

Where

Multiple venues in Bucharest

What

The “GEORGE ENESCU” INTERNATIONAL FESTIVAL 2015 Edition will take place between August 30 and September 20 in Bucharest, Romania

Artistic director: Ioan Holender

Enescu Festival Season Tickets will go on sale to the public starting Thursday, January 15, 2015 at 10:00 a.m. in five types of subscription:

  • Season Tickets TYPE A— subscription to all-concerts in the GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD series at The Palace Hall, as follows:  Price Level I - 2200 RON; Price Level II - 1700 RON; Price Level III - 1300 RON; Price Level IV - 1000 RON.
  • Season Tickets TYPE A1 and TYPE A2 —subscription to 11-concerts (in two distinct combinations: A1 and A2) of the GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD series at The Palace Hall, as follows:  Price Level I - 1250 RON; Price Level II - 1000 RON;  Price Level III - 750 RON;  Price Level IV - 550 RON.
  • Season Tickets TYPE B — subscription to all-concerts in the RECITALS AND CHAMBER MUSIC series at The Romanian Athenaeum, as follows:  Price Level I - 2000 RON; Price Level II - 1600 RON
  • Season Tickets TYPE C — subscription to all-concerts in the BY MIDNIGHT series at The Romanian Athenaeum, as follows:  Price Level I - 900 RON; Price Level II - 700 RON
  • Season Tickets TYPE D — subscription to all-concerts in the MORNING CONCERTS series at The Romanian Athenaeum and The Palace Small Hall, as follows:  Price Level I - 200 RON; Price Level II - 170 RON

The 2015 Festival keeps the traditional discounts for seniors, youths and students, therefore their subscription prices for seasonal tickets range between 750 RON and 350 RON.

Single tickets for the 2015 Enescu Festival go on sale February 16, 2015, at 10:00 a.m.

Single tickets prices are offered as follows:

GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD Series (The Palace Hall)

  • Price Level I        160 RON
  • Price Level II       130 RON
  • Price Level III     100 RON
  • Price Level IV       70 RON.

RECITALS AND CHAMBER MUSIC Series (The Romanian Athenaeum)

  • Price Level I        160 RON
  • Price Level II       130 RON

BY MIDNIGHT Series (The Romanian Athenaeum)

  • Price Level I        160 RON
  • Price Level II       130 RON

MORNING CONCERTS Series (The Romanian Athenaeum and The Palace Small Hall)

  • Price Level I        50 RON
  • Price Level II       40 RON

Ticketing sales channels:

1. Online on www.eventim.ro, which provides multiple payment and delivery options and also the posibility to choose the seat directly from the seatmap (Java plugin must be installed and active)

2. Eventim national network: Germanos, Orange, Vodafone, Domo stores, Cărturești and Humanitas bookshops, OMV gas stations, Eventim own offices in Bucharest and other cities

3. Eventim international webshops and networks throughout Europe

Info on how to get tickets are also available in the Festival brochure and on www.festivalenescu.ro and www.eventim.ro.

More

FESTIVAL PROGRAMME

SUNDAY, August 30, 19:30 - GREAT ORCHESTRAS OF THE World series

Palace Grand Hall

ROMANIAN YOUTH ORCHESTRA; Conductor: KRISTYAN JARV

CHOIR OF THE “GEORGE ENESCU” PHILHARMONICConductor of the Choir: ION IOSIF PRUNNER

Soloist: SARAH CHANG - violin

Programme:

Enescu – Rhapsody no. 1 in A major op. 11

Sibelius - Concerto for violin and orchestra in D minor op. 47

Orff – “Carmina Burana”

Soloists:

JENNIFER O’LOUGHLIN - soprano

MAX EMANUEL CENCIC - tenor

LEVENTE MOLNAR – baritone

SUNDAY, August 30, 22:30 - BY MIDNIGHT series

Romanian Athenaeum

“MADRIGAL” NATIONAL CHOIR; Conductor: VOICU POPESCU

Programme:

« Ars Nova and Renaissance» from Guillaume Machaut’s ballads to Claudio Monteverdi’s madrigals – programme of sacred and profane music

Monday, August 31, 17:00 - RECITALS AND CHAMBER MUSIC series

Romanian Athenaeum

“THARICE VIRTUOSI”

8 Violins: LIVIU PRUNARU, VALENTINA SVYATLOVSKAYA, BOGDAN ZVORISTEANU, OLEG KASKIJV, EDGAR PUJOL, VLAD STANCULESCU

Violas: SOPHIA REUTER, ETTORE CAUSA

Cellos: STANIMIR TODOROV, PABLO DE NAVARAN

Conductor: LIVIU PRUNARU

Programme:

Vivaldi - Concerto for 3 violins and strings in F major, F-Dur, F.1. No 34.

Soloists: Bogdan Zvoristeanu, Oleg Kaskijv, Valentina Svyatlovskaya

Bridge - „LAMENT“for two violas.

Soloists: Ettore Causa, Sophia Reuter

Schostakowitsch – Duo for two violins.

Soloists: Liviu Prunaru, Bogdan Zvoristeanu

Bruch - Andante from the violin, viola and strings concerto in e-Moll op. 88.

Soloists: Oleg Kaskijv, Ettore CausaJ.B.Barrière - Sonata for two cellos in G -Dur.

Soloists: Stanimir Todorov, Pablo de Naverán Ysaye – «AMITIÉ » - op. 26 for 2 violins and strings. Soloists: LiviuPrunaru, ValentinaSvyatlovskaya

Ludwig Spohr - Double Quartet op. 65. no. 1

Monday, August 31, 20:00 - GREAT ORCHESTRAS OF THE World series

Palace Grand Hall

ISRAEL PHILHARMONIC; Conductor: ZUBIN MEHTA

Programme:

Schoenberg – Chamber Symphony nr 1 in E major op. 9

Bruckner – Symphony no. 8 in C minor

TUESDAY, September 1, 17:00 - RECITALS AND CHAMBER MUSIC series

Romanian Athenaeum

“BELCEA” Quartet

Programme:

Haydn – String Quartet no. 66 in G major op. 77 no.1

Enescu – String Quartet no. 2 in G major op. 22

Beethoven –Quartet no. 14 op. 131 in C sharp minor

TUESDAY, September 1, 20:00 - GREAT ORCHESTRAS OF THE World series

Palace Grand Hall

ISRAEL PHILHARMONICConductor: ZUBIN MEHTA

CHOIR OF THE “GEORGE ENESCU” PHILHARMONICConductor of the Choir: ION IOSIF PRUNNER

Programme:

Enescu – "Vox Maris" op. 31

Mahler – Symphony no. 9 in D major

Soloist – MARIUS VLAD BUDOIU – tenor

WEDNESDAY, September 2, 17:00 - RECITALS AND CHAMBER MUSIC series  

Romanian Athenaeum

SCOTTISH ENSEMBLE

Soloist: PATRICIA KOPATCHINSKAJA - violin

Programme:

Silvestri – Three pieces for stings op. 4 no. 2

Brahms – Three Choral prelude from op. 122

Mansourian – "Four Serious Songs"

Soloist : PATRICIA KOPACHINSKAJA - violin

Enescu – Intermezzi for strings op. 12 in re major

Ravel - «Petite Symphonie» (arr. Rudolh Barshai)

WEDNESDAY, September 2, 19:30 - GREAT ORCHESTRAS OF THE World series

Palace Grand Hall

ROMANIAN NATIONAL RADIO ORCHESTRAConductor: CORNELIUS MEISTER

RADIO ACADEMIC CHOIRConductor of the choir: DAN MIHAI GOIA

CHILDREN’S CHOIR of the Romanian Radio BroadcastingConductor: ANNA UNGUREANU

Programme:

Mahler – Symphony no. 8

Soloists:

ERIKA SUNNEGARDH – soprano

AURELIA FLORIAN – soprano

MEGAN MILLER – soprano

MICHAELA SELINGER – alto

LILIANA CIUCA - alto

STEFAN VINKE - tenor

GEORGE PETEAN - baritone

SORIN COLIBAN - bass

THURSDAY, September 3, 17:00 - BY MIDNIGHT series

Romanian Athenaeum

"TRANSILVANIA" Philharmonic Orchestra from Cluj; Conductor: PETER RUZICKA

Programme:

Enescu/ Bentoiu – Symphony no. 4

Ruzicka - "Clouds" for string quartet and Orchestra (2013)

Bartok – "Kossuth" – poem for orchestra

THURSDAY, September 3, 20:00 - GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD series

Palace Grand Hall

BERLINER PHILHARMONIKERConductor: Sir SIMON RATTLE

Programme:

Britten – “Frank Bridge Variations”

Shostakovich – Sympohony no.4 in C minor op. 43

FRIDAY, September 4, 17:00 - RECITALS AND CHAMBER MUSIC series

Romanian Athenaeum

Recital FAZIL SAY - piano

Programme:

Beethoven – Sonata no. 14 in C sharp minor op. 27 / 2 “Moonlight Sonata”

Beethoven - Sonata no. 32 in C minor op. 111

Chopin - 4 Nocturnes

Chopin - Sonata no. 2 in B flat minor op. 35

FRIDAY, September 4, 19:30 - GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD series

Palace Grand Hall

STAATSKAPELLE DRESDEN; Conductor: CHRISTIAN THIELEMANN

Soloist: YEFIM BRONFMAN- piano

Programme:

Enescu – Chamber Symphony for 12 soloist instruments op. 33 in E major

Beethoven - Klavierkonzert No.3 in c-Moll op. 37

Bruckner -Symphonie No. 6 in A-Dur

FRIDAY, September 4, 22:30 - BY MIDNIGHT series

Romanian Athenaeum

THE KING’S CONSORT Choir and orchestraConductor: ROBERT KING

Programme: F.Mendelssohn-Bartholdy – “PAULUS” Oratorio

Soloists:

CAROLYN SAMPSON – soprano

JAMES GILCHRIST - tenor

HILARY SUMMERS – alto

DAVID WILSON-JOHNSON - bass

SATURDAY, September 5, 11:00 - MORNING CONCERTS series

Palace Small Hall

“PROFIL” ENSEMBLE; Conductor: TIBERIU SOARE

Programme:

Gabriel Iranyi – NOEMA for piano solo and chamber orchestra (first audition)

Sebastian Androne – Karoshi II for ensemble (first audition)

Cristian Lolea – Work for ensemble (first audition)

Mihai Măniceanu – Work for ensemble (first audition)

Dan Dediu – Hyperkardia IV – for chamber orchestra (first audition)

Alexandru Ștefan Murariu - El Niño (Winner of “George Enescu” Competition – Composition Section, Chamber music)

Țăranu – Epitaphe pour Jorge / solist Emil Vișinescu

SATURDAY, September 5, 16:30 - RECITALS AND CHAMBER MUSIC series

Romanian Athenaeum

Recital MURAY PERAHIA - piano

Programme: TBA

SATURDAY, September 5, 19:30 - GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD series

Palace Grand Hall

STAATSKAPELLE DRESDEN; Conductor: CHRISTIAN THIELEMANN

Soloist: ANJA HARTEROS

Programme:

Strauss - “Letzte Lieder”

“Frühling” - “September” - “Beim Schlafengehen” - “Im Abendrot” - “Malven” (Orchesterfassung von Wolfgang Rihm)

Auftragswerk der Osterfestspiele Salzburg und der Sächsischen Staatskapelle Dresden

Strauss - “Eine Alpensinfonie” op. 64

SATURDAY, September 5, 22.30 - BY MIDNIGHT series

Romanian Athenaeum

THE KING’S CONSORT – Orchestra and choir; Conductor: ROBERT KING

Soloists:

CAROLYN SAMPSON – soprano

JAMES GILCHRIST – tenor

ROBIN BLAZE – contertenor

DAVID WILSON-JOHNSON - bass

Programme:

“Odes for St.Cecilia”

Purcell – Ode to St.Cecilia “Welcome to all the pleasures” (1683)

B.Britten –“A Hymn to St.Cecilia (1942)

Händel – Ode to St.Cecilia “From Harmony” (1739)

SUNDAY, September 6, 11:00 - MORNING CONCERTS series

Palace Small Hall

“MUSICA NOVA”

FLORIAN POPA - clarinet

FREDERIC MOREAU – violin

DOREL FODOREANU – cello

MARA DOBRESCU - piano

Programme:

Enescu (Bentoiu) - Trio in A minor (1916 0) - (viora, cello, pian)

Bartok – « Contrasts » (Sz 111, BB 116)

Olivier Messiaen – « Quatuor pour la fin du temps » -vioara, clarinet, violoncel, pian

SUNDAY, September 6, 16:30 - RECITALS AND CHAMBER MUSIC series

Romanian Athenaeum

Recital ELISABETHA LEONSKAJA - piano - “In memoriam Sviatoslav Richter”

Programme:

Schubert - Sonatain D dur Dur, D 850 („Gasteiner“)

Berg – Piano Sonata, op. 1

Schumann – Sonata no. 1 in fis-moll op. 11

SUNDAY, September 6, 19:30 - GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD series

Palace Grand Hall

SAN FRANCISCO SYMPHONY; Conductor: MICHAEL THILSON THOMAS

Soloist: YUJA WANG - piano

Programme:

Bartók – Concerto for piano and orchestra no. 2 in G major Sz.95, BB 101

Mahler – Symphony no. 1 in D major

SUNDAY, September 6, 22:30 - BY MIDNIGHT series

Romanian Athenaeum

Orchestra “IL POMO D’ORO”; Conductor: RICCARDO MINASI

Programme: Leonardo Vinci – “Catone in Utica”

Soloists:

FRANCO FAGIOLI – Cesare

MARTIN MITTERRUTZNER – Fulvio

JUAN SANCHO – Catone

VINCE YI – Emilia

VALER SABADUS – Marzia

MAX EMANUEL CENCIC - Arbace

MONDAY, September 7, 17:00 - RECITALS AND CHAMBER MUSIC series

Romanian Athenaeum

DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN; Conductor: TREVOR PINNOCK

Soloist: MARIA JOAO PIRES - piano

Programme:

Schubert – Overture in the Italian Style, D.590

Chopin – Concerto for piano and orchestra no. 2 in F minor op. 21

Haydn – Symphony no. 92 in G major H 1/92 “Oxford Symphony”

MONDAY, September 7, 19:30 - GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD series

SAN FRANCISCO SYMPHONY; Conductor: MICHAEL THILSON THOMAS

Programme:

Enescu – “Voix de la nature”

Adams – “Absolute Jest” with”St. Lawrence” String Quartet

Beethoven – Symphony no. 3 in E flat major op. 55 “Eroica”

TUESDAY, September 8, 17:00 - RECITALS AND CHAMBER MUSIC series

DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN; Conductor: TREVOR PINNOCK

Soloist: MARIA JOAO PIRES - piano

Programme:

Mozart – Ouverture “La clemenza di Tito“ KV 621

Mozart – Concerto for piano and orchestra no.27 in B flat major K 595

Mozart – Symphony no. 41 in C major k 551 – “Jupiter Symphony“

TUESDAY, September 8, 20:00 - GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD series

Palace Grand Hall

LONDON SYMPHONY ORCHESTRA; Conductor: ION MARIN

Soloist: LARS VOGT - piano

Programme :

Enescu – Orchestral suite no. 2 in do major op. 20

Ravel - Piano Concerto in G

Stravinsky – « Fire bird » Suite (1910)

WEDNESDAY, September 9, 17:00 - RECITALS AND CHAMBER MUSIC series

Romanian Athenaeum

MUTTER’S VIRTUOSI; Conductor and Soloist: ANNE SOPHIE MUTTER - violin

Programme:

Mendelssohn - Octet in E flat major op. 20

Previn - Nonet (new commission)

Vivaldi – « Il cimenot dell’armonia e dell’inventione » op. 8

Concerto no. 1 in E major op. 8 RV 269 (La primavera)

Concerto no. 2 in G minor op. 8 RV 315 (L’estate)

Concerto no. 3 in F major op. 8 RV 293 (L’autunno)

Concerto no. 4 in F minor op 8 RV 297 (L’inverno )

WEDNESDAY, September 9, 20:00 - GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD series

Palace Grand Hall

LONDON SYMPHONY ORCHESTRA; Conductor: ION MARIN

Soloists:

RENAUD CAPUCON- violin

GAUTIER CAPUCON - cello

Programme:

Brahms – Double concerto for violin, celloand orchestrain la minor op.102

Mahler – Symphony no.5 in c sharp min

THURSDAY, September 10, 17:00 - RECITALS AND CHAMBER MUSIC series

Romanian Athenaeum

NEW EUROPEAN STRING CHAMBER ORCHESTRAConductor: DMITRY SITKOVETSCKY- violin

Programme:

Shchedrin - Russian Photographs for string orchestra

Enescu – Intermezzi no.1 in C major op. 12

Tchaikovsky - “Souvenir d’un lieu cher” for violin& strings

Shostakovich/Sitkovetsky - String Symphony op.73

THURSDAY, September 10, 20:00 - GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD series

Palace Grand Hall

SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA - “In memoriam Gheorghe Halmos”

Conductor: YURI TEMIRKANOV

Soloist: ELISABETHA LEONSKAJA – piano

Programme:

Enescu – Overture de concert “Sur des Thèmes dans le Caractère Populaire Roumani” in A major

Rachmaninoff – Concerto for piano and orchestra no. 2 in do minor op. 18

Rimsky – Korsakov – Symphonic suite op. 35 “Sheherazade”

FRIDAY, September 11, 16:30 - RECITALS AND CHAMBER MUSIC series

Romanian Athenaeum

KONZERTHAUSORCHESTER BERLIN; Conductor: HORIA ANDREESCU

Soloist: ARCADI VOLODOS - piano

Programme:

Brahms – Concertono. 2 for piano and orchestra in B flat majorop.83

Dvorak – Simphony no. 9 in E minor op.95

FRIDAY, September 11, 19:30 - GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD series

Palace Grand Hall

SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA;Conductor: YURI TEMIRKANOV

RADIO ACADEMIC CHOIR; Conductor of the choir: DAN MIHAI GOIA

Soloist: VALERY SOKOLOV – winner of the “George Enescu” International Competition - 2005

Programme:

Tchaikovsky – Concerto for violin and orchestra in D major op. 35

Shostakovich – Symphony no. 13 in B flat bemol minor op. 113 “Baby Yar” Solist : ALEXANDER VINOGRADOV

FRIDAY, September 11, 22.30 - BY MIDNIGHT series

Romanian Athenaeum

ORCHESTRE DE CHAMBRE DE PARIS; Conductor: Sir ROGER NORRINGTON

Soloists:

DEBORAH NEMTANU - violin

SARAH NEMTANU - violin

Programme:

Bach – Concerto for violon and orchestrain mi majeur BWV 1042

Bach – Concerto for 2 violins in re minor BWV 1043 Soloists:

DEBORAH NEMTANU - violin

SARAH NEMTANU - violin

CPE Bach – Symphonie en ut majeur H. 659, Cnt, str

Bach – Concerto for violin and orchestrain la minor BWV 1041 Soloist: DEBORAH NEMȚANU - violin Schnittke – Concerto Grosso no. 3, for two violins viori, clavecin and strings

SATURDAY, September 12, 11:00 - MORNING CONCERTS series

Palace Small Hall

NATIONAL CHAMBER ORCHESTRA OF THE “MOLDOVA” REPUBLIC;Conductor: CRISTIAN FLOREA

Progamme:

Worlok – Capriol suite

Bartok – Divertimento for strings in a op. 113

Enescu – Octuor in C op. 7

SATURDAY, September 12, 16:30 - RECITALS AND CHAMBER MUSIC series

“BUCHAREST” CHAMBER ORCHESTRA; Conductor: MADALIN VOICU

Soloists:

* PIERRE AMOYAL * STEFAN TARARA – winner of the “George Enescu” Competition - 2014

Programme:

Vlad Maistorovici – “Concert Transilvan” for violin and chamber orchestra (world premiere) Winner of the “George Enescu” - Composition Competition - 2001

W.A. Mozart – Concertone in C major K 190/186 E for two violins and chamber orchestra

TBA

SATURDAY, September 12, 19:30 - GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD series

Palace Grand Hall

BAYERISCHE STAATSOPER; Conductor: CONSTANTINOS CARIYDIS

Soloist: PIERRE LAURENT AIMARD - piano

Programme:

Enescu – “ISIS” Symphonic Poem (posthumously completed by Pascal Bentoiu

Beethoven – Concerto for piano and orchestra no. 5 in E flat major op. 73

Shostakovich – Symphony no. 5 în D minor op. 47

SATURDAY, September 12, 22:30 - BY MIDNIGHT series

Romanian Athenaeum

ORCHESTRA OF THE AGE OF ENLIGHTENMENT; Conductor: LAURENCE CUMMINGS

Programme: Händel

“Coronation Anthems”

Concerto Grossoin D minor, Op 3 No 5

Trio Sonata in G, Op 5 No 4

Organ Concerto in F, Op 4 No 4

Organ Concerto in G minor, Op 7 no 5

Concerto Grosso in A, Op 6 No 11

Concerto Grosso in B flat, Op 3 No 2

SUNDAY, September 13, 11:00 - MORNING CONCERTS series

Palace Small Hall

“DELIAN” Quartet

Programme:

Sibelius – “Andante festivo”

Shostakovich – String quartet no. 4 in D op. 83

Shostakovich – “Theatrial suite” excerpts from “Hamlet” and “Human Comedy”

Enescu – Quintet with piano in A minor op.29 Guest: PAVEL GILILOV - piano

SUNDAY, September 13, 16:30

Romanian Athenaeum

“LES DISSONANCES”

Soloist: DAVID GRIMAL - violin

Programme:

Debussy - « La Mer » L 109,

Enescu - «Caprice Roumain» for violin and orchestra (arrangement by Cornel Țăranu)

Beethoven - Symphonie no. 5 op. 67 in C minor

SUNDAY, September 13, 19:30 - GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD series

Palace Grand Hall

BAYERISCHE STAATSOPER; Conductor: SEBASTIAN WEIGLE

RADIO ACADEMIC CHOIR; Conductor of the choir: DAN MIHAI GOIA

Programme:

* Richard Strauss – “Elektra” (concert version)

Soloists:

Elektra - ELENA PANKTRATOVA - soprano

Chrysothemis - ANNE SCHWANEWILMS - soprano

Klytaemnestra - AGNES BALTSA - contralto or mezzo-soprano

Orest - RENE PAPE - baritone

SUNDAY, September 13, 22:30 - BY MIDNIGHT series

Romanian Athenaeum

ORCHESTRA OF THE AGE OF ENLIGHTENMENT; Conductor: IVOR BOLTON

Programme: Händel - “Saul”

Soloists:

Saul – CHRSITOPHER PURVES

Jonathan – PAUL APPLEBY

Merab – LUCY CROWE

David – IESTYN DAVIES

Michal – SOPHIE BEVAN

MONDAY, September 14, 17:00 - RECITALS AND CHAMBER MUSIC series

Romanian Athenaeum

“LES DISSONANCES”

Soloist: XAVIER PHILLIPS - cello

Programme:

Barber – Adagio forstringsop. 11

Enescu - Symphonie concertante pour violoncelle et orchestre en si mineur op. 8

Brahms - Symphonie no. 1 in C minor op. 68

MONDAY, September 14, 18:00 - GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD series

Palace Grand Hall

CHOIR AND ORCHESTRA of the “GEORGE ENESCU” PHILHARMONIC

Conductor: LEO HUSSAIN

Conductor of the choir: IOSIF ION PRUNNER

Programme: Alban Berg – “Wozzeck”

Soloists:

Wozzeck – MICHAEL VOLLE - baritone

Marie - EVELYN HERLITZIUS - soprano

Captain - ARNOLD BEZUYEN - tenor

Doctor – MARTIN WINKLER - bass

Drum Major – MARIUS BUDOIU – tenor

Andres - COSMIN IFRIM - tenor

Margret - MARIA JINGA - contralto

First Apprentice - VALENTIN VASILIU - bas

Second Apprentice - SERBAN VASILE - baritone

Madman - COSMIN IFRIM - tenor

TUESDAY, September 15, 17:00 - RECITALS AND CHAMBER MUSIC series

Romanian Athenaeum

MONTE CARLO PHILHARMONIC; Conductor: GIANLUIGI GELMETTI

Soloist: DAVID GARRETT - violin

Programme:

Enescu – Ballade for violin and orchestra

Bruch – Concerto for violin and orchestra in G minor op. 26

Ravel – “Alborada del gracioso”

Ravel –”Pavane for Dead Princess

Ravel –”Bolero”

TUESDAY, September 15, 20:00 - GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD series

Palace Grand Hall

WIENER PHILHARMONIKER; Conductor: SEMYON BYCHKOV

Soloist: ELISABETH KULMAN - soprano

Programme:

Wagner – “Wesendonck- Lieder” WWV 91

Tschaikowsky – Symphony no. 6 in sibemol minor op. 74 “Pathétique”

WEDNESDAY, September 16, 17:00 - RECITALS AND CHAMBER MUSIC series

Romanian Athenaeum

MONTE CARLO PHILHARMONIC; Conductor: CRISTIAN MANDEAL

Programme:

Bartok – Hungarian Sketches (1931) Sz. 97, BB 103

Enescu – Suite no.3 in D op. 27 (“Villageoise”)

Mahler – „Das Lied von der Erde“

Soloist:

 RUXANDRA DONOSE- mezzosoprano

 VINCENT WOLFSTEINER - baritone

WEDNESDAY, September 16, 20:00 - GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD series

Palace Grand Hall

WIENER PHILHARMONIKER; Conductor: SEMYON BYCHKOV

Soloist: VALENTINA NAFORNITA – soprano

Programme:

Haydn - Symphony No.44 in E minor H 1/44

Enescu - Enescu “7 Chansons de Clement Marot” op 15

Brahms -Symphony no. 3 in F major op. 90

THURSDAY, September 17, 16:00 - RECITALS AND CHAMBER MUSIC series

Romanian Athenaeum

MOZARTEUMORCHESTER SALZBURG; Conductor: THOMAS DAUSGAARD

Soloist: DAN GRIGORE - piano

Programme:

Mozart – Overture to “Don Giovanni” K527

Mozart – Concerto for piano and orchestra no. 23 in A major KV 488

Beethoven – Sympyhony no.7 in A major Op. 92

THURSDAY, September 17, 20:00 - GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD series

Palace Grand Hall

ROYAL LIVERPOOL SYMPHONY ORCHESTRA; Conductor: VASILY PETRENKO

Soloist: ALEXANDRU TOMESCU – violin

Programme:

Respighi – Symphonic Poem“Fontane di Roma”

Glazunov – Concerto for violin vioara and orchestra in A minor op. 82

Rachmaninof - Symphony no. 1 in do minor, op. 13

FRIDAY, September 18, 16:30 - RECITALS AND CHAMBER MUSIC series

Romanian Athenaeum

BASEL CHAMBER ORCHESTRA; Conductor: HEINZ HOLLIGER

Soloist: ANDRAS SCHIFF - piano

Programme:

Holliger – “Meta Arca” for 14 violins (first audition)

Schumann – Concerto for piano and orchestra in A minor op. 54

Mendelssohn –Bartholdy – Symphony no. 3 in A minor op. 56 “Scottish”

FRIDAY, September 18, 20:00 - GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD series

Palace Grand Hall

ROYAL LIVERPOOL SYMPHONY ORCHESTRA; Conductor: VASILY PETRENKO

CHOIR OF THE “GEORGE ENESCU” PHILHARMONIC

Conductor of the Choir: ION IOSIF PRUNNER

Soloist: SIMON TRPCESKI - piano

Programme:

Rachmaninof – Concerto for piano and orchestra no. 3 in D minor . op. 30

Enescu – Simphonyno. 3 in C major op. 21 *

FRIDAY, September 18, 22:30 - BY MIDNIGHT series

Romanian Athenaeum

ACADEMY OF ANCIENT MUSIC; Conductor: RICHARD EGARR

Programme:

Monteverdi - “L’incoronazione di Poppea”

Soloists:

Poppea - LOUISE ALDER

Amore & Damigella – SOPHIE JUNKER

Nerone – SARAH CONNOLLY

Ottone - IESTYN DAVIES

Arnalta - PAUL AGNEW

Seneca - METTHEW ROSE

Littore & Mercurio – ASHLEY RICHES

SATURDAY, September 19, 11:00 - MORNING CONCERTS series

“AD LIBITUM” Quartet ALEXANDRU TOMESCU, SERBAN MEREUȚĂ, BOGDAN BISOSC, FILIP PAPA

Programme:

Ravel – Quartet

Bartok – Quartet no. 6 op. Sz 114, BB 119

Elgar – Quintet with piano op. 84 in A min Guest: ALEXANDRA DARIESCU – piano

SATURDAY, September 19, 16:30 - RECITALS AND CHAMBER MUSIC series

Romanian Athenaeum

Recital PIOTR ANDERSZEWSKI – piano

Programme: TBA

SATURDAY, September 19, 19:30 - GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD series

Palace Grand Hall

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM; Conductor: ANDRIS NELSONS

Soloist: JANINE JANSEN

Programme:

Barotk - Concerto for violin and orchestra no. 1 Sz 36, BB 48a

Shostakovich - Symphony no. 7 in C major op.60 “Leningrad”

SATURDAY, September 19, 22:30 - BY MIDNIGHT series

Romanian Athenaeum

ACADEMY OF ANCIENT MUSIC; Conductor: RICHARD EGARR

Programme: Monteverdi - “Ilritornod’Ulisse in patria”

Soloists:

Ulisse – IAN BOSTRIDGE

Peneloppe - NATHALIE STUZMANN

Minerva – ANNA PROHASKA

Amore & Melanto – SOPHIE JUNKER

Tempo/Nettuno/Antinoo - LUKAS JAKOBSKI

SUNDAY, September 20, 11:00 - MORNING CONCERTS series

Romanian Athenaeum

“MICHELANGELO” Quartet

MIHALEA MARTIN, DANIEL AUSTRICH, NOBUKO IMAI, FRANS HELMERSON

Programme:

Bartok – Quartet no. 1 op. 7 Sz 40, BB 52

Shostakovich – Quartet no. 3 in F major, op. 73

Dvorak – Quartet no. 12 op. 96, in F major “American”

SUNDAY, September 20, 16.30 - RECITALS AND CHAMBER MUSIC series

Romanian Athenaeum

Recital CHRISTIAN ZACHARIAS - piano

Programme:

Brahms - Rhapsody B flat Minor op. 79/1

Schumann - Kreisleriana

Brahms - Rhapsody G Minor op. 79/2

Schubert - Sonata in B flat Major D960

SUNDAY, September 20, 19.30 - GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD series

Palace Grand Hall

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM; Conductor: ANDRIS NELSONS

Programme:

Brahms –Symphony no. 2 in D major, op. 73

Enescu – Rhapsody no. 2 in D major op. 11

Ravel - Daphnis & Chloë Suite no. 2

Source: www.festivalenescu.ro